[CNW:Counter]

 

Jakou barvu budou mít naše štěňata australských ovčáků? 

část druhá - dědičnost merle genu

V tomto díle si vysvětlíme, jak je to s dědičností merle genu.

Zkoušela jsem najít ve slovníku nějaký trefný překlad výrazu, který se v angličtině používá pro „ne-merle“ jedince, ale bohužel jsem nenašla žádný rozumný překlad slova „solid“ používaného v angličtině, snad jen „plná plocha“ či „vybarvená plocha“, obojí ale vypadá divně. Takže pro potřeby tohoto článku jsem se rozhodla používat slovo jednobarevný, ale je tím míněna pouze jednobarevnost bez ohledu na bílé znaky či hnědé pálení. Tedy černí nebo červení jedinci.

Gen, obsahující 2 alely, které způsobují, zda bude jedinec jednobarevný nebo merle, leží na úplně jiném chromozomu, takže zda bude jedinec černý nebo červený, jak bylo popsáno v předchozím článku, nemá žádnou souvislost s tím, jestli bude jednobarevný nebo merle.

Jestli bude jedinec jednobarevný či merle ovlivňují následující dvě alely:

M – merle alela – dominantní

m – jednobarevná alela – recesivní

jednobarevný jedinec je vždy mm            nebo

merle jedinec může být

buď

MM – merle (homozygot)       

nebo

Mm – merle (heterozygot)       

 

 

 

Merle homozygot (MM) je jedinec pocházející ze spojení dvou merle rodičů - viz příklady níže. Takový jedinec bývá velmi často slepý či hluchý nebo dokonce obojí najednou a mívá nestandardně umístěné bílé znaky, i když ne vždy a nelze to považovat za stoprocentní důkaz hluchoty či slepoty.

Jsem velmi ráda, že zákaz spojování dvou merle jedinců v jednom z klubů, který zastřešuje plemeno australský ovčák, z výše uvedeného důvodu vyvolal takovou diskusi. I negativní diskuse je osvětou. Lidi, které to zajímá, to přivede na myšlenku zjistit si, jak to vlastně je a zjistí, že takový zákaz je jen pro dobro psů samotných. 
Pravda, ne všechny to skutečně zajímá a takový merle homozygot může být snem kdejakého množitele (nejen u australských ovčáků, ale kteréhokoliv plemene kde se merle vyskytuje), protože i když s ním nakryje jednobarevné feny dostane všechna štěnata merle, ale přitom se vyhne tolik diskutovanému spojení dvou merle jedinců ....

Zda je merle jedinec heterozygot nebo homozygot, není na první pohled poznat (pokud v nás nevzbudí určité pochybnosti nestandardní bílé znaky či zjevná slepota či hluchota). Známe-li jeho rodiče případně sourozence, jde to v některých případech odvodit, ale ne vždy.

 

Opět si nakreslíme Mendelovy čtverce ve všech možných kombinacích, které mohou nastat:

 

Kvůli místu v tabulce se vrátím k anglickému slovu solid. Tedy připomínám solid = jednobarevný či jinak řečeno jedinec černý   či červený  .

 

Merle znamená jedinec modrý-merle (blue-merle)     či červený-merle (red-merle) 

 

Ikona blue merle byla použita náhodně a zrovna tak si místo ní můžete představit red merle jedince. Zrovna tak v případě, kde používám ikonu červeného australáka je tím míněno jednobarevné (solid) zbarvení všeobecně (je jedno jestli je jedinec černý nebo červený). 

 

 Příklad 1

 

rodič 1

merle Mm

 

M

m

rodič 2

solid mm

m

Mm

mm

m

Mm

mm

 

 

rodič 1

 

M

M

rodič 2

m

m

 

Z tohoto spojení se narodí 50% jednobarevných (solid) jedinců   a 50% heterozygotních merle jedinců

 

 

 

 

 

 

 

Příklad 2

 

rodič 1

solid mm

m

m

rodič 2

solid mm

m

mm

mm

m

mm

mm

 

 

rodič 1

 

m

m

rodič 2

m

m

 

 

Z tohoto spojení se narodí 100% jednobarevných (solid) jedinců

 

 

 

 

 

 

 

Příklad 3

 

rodič 1

merle MM

 

M

M

rodič 2

solid mm

m

Mm

Mm

m

Mm

Mm

 

 

rodič 1

 

M

M

rodič 2

m

m

 

Z tohoto spojení se narodí 100% heterozygotních merle jedinců

 

 

 

 

 

 

 

Příklad 4

 

rodič 1

merle Mm

 

M

m

rodič 2

merle Mm

M

MM

Mm

m

Mm

mm

 

 

rodič 1

 

M

m

rodič 2

M

m

 

 

Z tohoto spojení se narodí 25% merle homozygotů , 50% merle heterozygotů a 25% jednobarevných jedinců (solid)

 

 

 

 

 

 

 

Příklad 5

 

rodič 1

merle MM

 

M

M

rodič 2

merle Mm

M

MM

MM

m

Mm

Mm

 

 

rodič 1

 

M

M

rodič 2

M

m

 

 

Z tohoto spojení se narodí 50% merle homozygotů a 50% merle heterozygotů

 

 

 

 

 

 

 

Příklad 6

 

rodič 1

merle MM

 

M

M

rodič 2

merle MM

M

MM

MM

M

MM

MM

 

 

rodič 1

 

M

M

rodič 2

M

M

 

Z tohoto spojení se narodí 100% merle homozygotů

 

 

 

 

 

 

 

Toto jsou všechny kombinace, které mohou nastat.

 

Opět připomínám, nezapomeňte, že vše co je statistické povahy, znamená, že se to projeví až při velkém počtu potomků. Může se stát, že v jednom vrhu bude procentuální zastoupení jednotlivých genotypů odlišné od uvedeného. Tyto procentuální poměry by se projevily až při velkém počtu štěňat od téhož rodičovského páru, což se v praxi děje samozřejmě jen výjimečně. Zdůrazňuji, to se týká jen procentuálního zastoupení jedinců. Nemůže se rozhodně stát, aby dva jednobarevní jedinci měli merle štěně. Může se však i statisticky stát, aby oba heterozygotně merle rodiče měli ve vrhu jen jednobarevná štěňata! Statistika nám jen říká, že se to může stát s  malou pravděpodobností. Ale může. 

 

Ještě bych se ráda vrátila k odstavci, kde uvádím, že není vždy možné určit na první pohled, zda je merle jedinec heterozygot nebo homozygot, ale někdy je možné při znalosti rodičů či jejich potomků (a někdy je potřeba znát i sourozence danného jedince) určit, zda je tento merle jedinec homozygot nebo heterozygot. 

 

Jako příklad použiji svoji fenu Trey, která je oblíbeným předmětem různých debat.

Trey je jednobarevná (mm), ale pochází ze dvou merle rodičů. Protože tento rodičovský pár dal jednobarevného jedince, je zřejmé, že oba rodiče museli být merle heterozygoti (Mm), jinak by nemohli dát mm potomka, protože každý jedinec dostává po jedné alele od každého z rodičů. Jednobarevní jedinci nemají ve svém genotypu žádnou merle alelu (M) a mohou být tedy bez rizika spojováni jak s merle jedinci, tak samozřejmě s jedinci jednobarevnými a nezáleží na tom, jaký genotyp měli jejich rodiče či dokonce prarodiče. Ovšem u jejích merle sourozenců již nelze jen pohledem určit zda jsou merle heterozygoti (Mm) či homozygoti (MM). A pro obzvlášť zvědavé pokud je mi známo chovatelé těmto merle sourozencům Trey našli domovy, kde s nimi neměli žádné chovatelské plány a v kupní smlouvě byli uváděni jako „pet“ s podmínkou kastrace.

 

Doufám, že tyto články jsou dostatečně srozumitelné (alespoň jsem se je tak snažila napsat) a každý, kdo si je pozorně přečte, bude mít nyní naprosto jasno, jak je to s dědičností barev u australských ovčáků. Máte-li i tak nějaké dotazy, ráda vám je zodpovím. Stačí mě kontaktovat, nejlépe mailem.

 

Martina Hodková

 

 

 

 

 

 

Tyto stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 bodů a vyžadují prohlížeč podporující JavaScript.
Použití jakéhokoliv materiálu z těchto stránek pouze se souhlasem autora!
Copyright © Martina Hodková, 2006