22.11.2008 Praha

 

Zkouška záchranných prací 2. stupně - ZZP2

 

V sobotu 22.11. jsem nastoupila s Androu na zkoušku v sutinovém hledání druhého stupně dle ZŘ SZBK ČR. Sice jsme pilně trénovali a věděla jsem, že v podstatě úroveň obtížnosti téhle zkoušky s Androu zvládáme, přesto jsem úspěchu dávala tak 30%. Tahle zkouška se totiž napoprvé obvykle neplní :-) a vždy se může vyskytnout spousta faktorů, které psu podmínky pro práci ztíží (např. teplota a tlak vzduchu, těžký terén, nebo taky velká nervozita psovoda :-)).

Rozhodčí na nás byli dva (zkoušek se účastnilo deset psů) a tak jsme se rozdělili, že poslušnost všech psů posuzoval jeden rozhodčí a na dva speciály jsme pak odjížděli do různých terénů a vždy k jinému rozhodčímu. 

Na poslušnosti – to je sestava 10 praktických překážek - jsme sice nepředvedli úplně tu nejlepší formu a rozhodčí viděl každou drobnou chybičku či zaváhání, ale 83 bodů nám stačilo pro úspěšné posunutí se ke speciálům.

Ve speciálních cvicích se v sutinách vyhledává celkem 5 osob, z toho 4 jsou zahrabané v úkrytech 1-2m pod zemí a jedna osob je ukryta ve výšce cca 2m. Prohledávají se dva různé terény, jeden za denního světla, jeden v noci. Psovod netuší, v jakém poměru se osoby v těch dvou terénech nacházejí (to si předem určí rozhodčí a může poměr osob pro jednotlivé účastníky v průběhu akce i měnit). Takže teprve poté, co všichni projdou prvním speciálem, se vyhodnotí, kdo nalezl všechny požadované osoby a pokračuje tak do druhého speciálu. Tam už máš pak jasno, co je třeba najít (ale zase nevíš, kde :-)).

Já jsem s Androu nastoupila do prvního terénu poměrně jistě – asi za 10 minut precizně prohledala terén a označila postupně 3 spodní úkryty a jednu výšku. Logicky už mi bylo jasné, že v tomhle terénu nic jiného nemůže být (na zkoušce), ale protože nám zbýval čas (časový limit na jeden terén je 25 minut) a taky kousek nevykrytého terénu, tak jsem ještě Andru vyslala na místa, kde nebyla, aby vše pečlivě prohledala. Ještě před vypršením limitu jsme tak spokojeně skončily se 148 body (malá ztráta byla za výšku, kterou Andra nadšeně značila, ale lokalizace mohla být o trošku přesnější :-)). 

Po setmění jsem se s dalšími úspěšnými psovody přesunula do druhého terénu. Zde nás už čekal pouze jeden nález – a byl to spodní úkryt. Přesto jsem byla trochu nervózní, protože pes před námi vyčerpal na hledání jedné osoby téměř celý limit. Andru jsem vyslala do terénu a zůstala stát na začátku, ona někde zmizela za rohem a za pár minut jsem ji slyšela štěkat. Aniž bych to tušila, zvolila jsem pro první vyslání naprosto správný směr :-) ten úspěšný pejsek před námi se tak namakal, protože se vydali na začátku "špatným" směrem a k hledané osobě dorazili, až když proběhli celý poměrně rozsáhlý terén.

Paráda, za druhé hledání jsme dostaly plný bodový limit a odkráčely s celkovým počtem 188 bodů za speciály a splněnou zkouškou ZZP2 v kapse. V celkovém součtu nám získané body 271 přinesly známku velmi dobře za zkoušku. Tak se budeme snažit dál a také bychom se brzy chtěly ukázat i na větších závodech. Držte nám palce  :-)

 

napsala: Lucie Dlouhá

 

 

Zkouška obsahuje:

Poslušnost:

Skok daleký 150 cm tam 10 bodů
Skok vysoký 80 cm tam-zpět 10 bodů
Šplh 180 cm (překážka typu A) tam-zpět 10 bodů
Kladina s náběhovými prkny tam-zpět 10 bodů
Vodorovný žebřík tam 10 bodů
Kladina vysoká se žebříky tam-zpět 10 bodů
Pohyblivá lávka na sudech tam 10 bodů
Kladina se sklopným bodem tam 10 bodů
Plazení psa (se psovodem nebo sám) tam 10 bodů
Vysílání na cíl s přivoláním tam-zpět 10 bodů

Rušivý hluk včetně střelby ze startovací pistole probíhá u cviku č. 4.

Max. bodový zisk v této části je 100 bodů. Andra získala 83

 Speciální cviky: 

Terény o rozměrech 100x150 kroků jsou v neimitovaném prostředí a prohledávají se jeden jako denní a jeden jako noční práce. V terénu se ozývají nárazové hluky (sirény, kompresory apod.).
Pět pohřešovaných osob se nachází ve dvou různých terénech v neurčeném poměru (2:3, 3:2, 1:4, 4:1, 0:5). Z pěti hledaných osob se nacházejí 4 osoby 1-2 m pod úrovní terénu a 1 osoba asi 2 m nad úrovní terénu.
Časový limit pro jedno prohledání terénu je 25 minut. Min. přestávka na odpočinek mezi oběma speciály je 30 minut.

Max. bodový zisk v této části je 200 bodů. Andra získala 188

Andra splnila tuto zkoušku s celkovým bodovým ziskem 271 bodů, tedy na velmi dobře

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Tyto stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 bodů a vyžadují prohlížeč podporující JavaScript.
Použití jakéhokoliv materiálu z těchto stránek pouze se souhlasem autora!
Copyright © Martina Hodková, 2009

Naposledy změněno: 19.2.2009

 

 

 

[CNW:Counter]